Past Champions

* Denotes won in play-off
Year Winner Score Venue
2017Cameron Smith *270RACV Royal Pines Resort
2016Harold Varner III269RACV Royal Pines Resort
2015Nathan Holman *288RACV Royal Pines Resort
2014Greg Chalmers *277RACV Royal Pines Resort
2013Adam Scott270RACV Royal Pines Resort
2012Daniel Popovic272Palmer Coolum Resort
2011Greg Chalmers *276Hyatt Regency Coolum
2010Peter Senior *276Hyatt Regency Coolum
2009Robert Allenby270Hyatt Regency Coolum
2008Geoff Ogilvy274Hyatt Regency Coolum
2007Peter Lonard268Hyatt Regency Coolum
2006Nick O'Hern *266Hyatt Regency Coolum
2005Robert Allenby270Hyatt Regency Coolum
2004Peter Lonard270Hyatt Regency Coolum
2003Peter Senior271Hyatt Regency Coolum
2002Peter Lonard & Jarrod Moseley (Joint Winners)271Hyatt Regency Coolum
2001Robert Allenby273Royal Queensland
2000Robert Allenby275Royal Queensland
1999Greg Turner278Victoria
1998David Howell275New South Wales
1997Andrew Coltart285New South Wales
1996Phil Tataurangi279New South Wales
1995Not played  
1994Andrew Coltart281New South Wales
1993Ian Baker-Finch *275Concord
1992Craig Parry269Concord
1991Wayne Grady271Concord
1990Brett Ogle273Riverside Oaks
1989Peter Senior274Riverside Oaks
1988Wayne Grady *275Riverside Oaks
1987Roger Mackay284The Lakes
1986Mike Harwood275Castle Hill
1985Greg Norman273Castle Hill
1984Greg Norman277Monash
1983Bob Shearer288Royal Melbourne
1982Graham Marsh282Royal Melbourne
1981Seve Ballesteros282Royal Melbourne
1980Sam Torrance282Royal Melbourne
1979Stewart Ginn284Royal Melbourne
1978Hale Irwin278Royal Melbourne
1977Mike Cahill278Yarra Yarra
1976E W (Bill) Dunk281Rosebud
1975Vic Bennetts287Burleigh Heads
1974E W (Bill) Dunk279Liverpool
1973Randall Vines2 & 1Bonnie Doon
1972Randall Vines290The Lakes
1971E W (Bill) Dunk273Surfers Paradise
1970Bruce Devlin275Surfers Paradise
1969Bruce Devlin277Royal Canberra
1968Kel Nagle276Metropolitan
1967Peter Thomson282Metropolitan
1966E W (Bill) Dunk279Royal Sydney
1965Kel Nagle276Riversdale
1964Colin Johnston275Monash
1963Colin Johnston3 & 2Oatlands
1962E W (Bill) Dunk8 & 7Rossdale
1961Alan Murray2 & 1Rossdale
1960John Sullivan2 & 1Royal Fremantle
1959Kel Nagle5 & 3New South Wales
1958Kel Nagle6 & 5Kooyonga
1957Gary Player2 upHuntingdale
1956Les Wilson4 & 2St Michaels
1955Horrace Henry Alfred (Ossie) Pickworth8 & 7Indooroopilly
1954Kel Nagle1 upRoyal Sydney
1953Horrace Henry Alfred (Ossie) Pickworth1 upRoyal Melbourne
1952William C. Holder2 & 1Roseville
1951Norman von Nida6 & 5Metropolitan
1950Norman von Nida6 & 5The Lakes
1949Kel Nagle7 & 5Royal Perth
1948Norman von Nida2 & 1Royal Hobart
1947Horrace Henry Alfred (Ossie) Pickworth2 & 1Royal Melbourne
1946Norman von Nida1 upManly
1940-1945Championship not played World War II
1939Ted Naismith7 & 5Royal Melbourne
1938Eric Cremin2 & 1Royal Adelaide
1937Eric Cremin4 & 2The Australian
1936William Clifford4 & 2Oakleigh
1935Sam Richardson2 & 1Royal Adelaide
1934Lou Kelly2 & 1Royal Sydney
1933Sam Richardson9 & 7Royal Melbourne
1932Fergus McMahon7 & 6Royal Adelaide
1931John Donald Spence2 & 1The Australian
1930Jock Robertson2 & 1Metropolitan
1929Rufus Stewart8 & 7Royal Adelaide
1927-1928Unknown results  
1926Frank Eyre6 & 5The Australian
1925Tom Howard3 & 1The Australian
1924Tom Howard3 & 2Royal Melbourne
1923Fred Popplewell2 & 1Royal Adelaide
1922Charles Campbell1 upRoyal Sydney
1921Arthur Le FevreUnknownUnknown
1920Unknown results Concord
1914-1919Championship not played World War I
1913Carnegie ClarkUnknownOakleigh
1912Unknown results  
1911Charles Campbell154Royal Sydney
1910Dan Soutar150Glenelg
1909Carnegie ClarkUnknownOakleigh
1908Carnegie Clark4 & 3The Australian
1907Dan Soutar4 & 3Royal Melbourne
1906Dan Soutar5 & 3Royal Sydney
1905Dan Soutar4 & 3Royal Melbourne